Min Mary Kay kväll

Jag har ju helt glömt att berätta om den mysiga Mary Kay kvällen jag hade i lördags. Jag visste att det skulle komma tre personer, men det dök även upp 2 personer till! Det var roligt för då blev vi några fler. Inklusive mig var vi 6 personer + Jenny som visade produkterna.
Vi började med att presentera oss för Jenny så hon visste vilka vi var och vi fyllde i personliga hudvårdskort så att hon kunde hjälpa oss att se vilken hudtyp vi hade.
Sedan fick vi börja att prova olika produkter. Vi började med att smörja in händerna med en fet kräm, sedan fick vi peelingkräm till händerna efter det skulle händerna sköljas och sedan smörjas in med en handkräm. Mina händer har aldrig varit så mjuka!
Sedan gick vi vidare och provade produkter för ansiktet: natt och dagcremer, återfuktande krämer, läpp peeling (jätteskönt) samt återfuktande till läpparna.
Vi testade också ögonmakeups borttagning i början. Peelingkrämer till ansiktet, foundation, mascara och läppglans.
Sedan var det dags för individuella hudvårds samtal eller vad man ska kalla det. Då gick vi igenom vilka produkter som passar för just mig och vi pratade om vad jag tyckte om de produkter som jag testat.

Jag som är lite snål av mig, tyckte att produkterna var ganska så dyra. Men som Jenny sa och som jag håller med om, produkterna kostar lite mer, men de är dryga och räcker länge. När jag provade min moisturiser för ansiktet dagen efter märkte jag hur dryg den är. Tar man en klick mindre än en ärta så räcker det gott och väl till hela ansiktet och man känner sig verkligen återfuktad länge med den krämen, så den var värd pengarna!


Här är det produlter som jag köpte och fick som gåva för att jag var värdinna. Handcreme setet samt en moisturiser för ansiktet. Jag älskar mina nya Mary Kay produkter!


Kommentarer
Postat av: Alexandra

Hur har man ett sådant party? Är du fortfarande nöjd med produkterna?

2009-09-21 @ 10:54:48

Kommentera inlägget här:

Namn:
Kom ihåg mig?

E-postadress: (publiceras ej)

URL/Bloggadress:

Kommentar:

Trackback

Sofia Effie Olsson
Klicka här för att lyssna på hennes nya singel! (öppnas i spotify)


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...