A-Creme

 (lånad från a-cremes hemsida)


För ett tag sedan fick jag en kräm hemskickad som heter A-creme. Jag öppnade inte burken alls och hade inte tänkt att använda den heller, men så fick jag eksem på halsen, magen, ryggen och bröstet. Eksemen blev torra och flagnade, jag försökte att använda babyolja, olivolja, kortisonkräm men inget hjälpte! Jag såg burken som stod på sminkbordet och tänkte att det skadar ju inte att testa om den fungerar. Har jag redan testat så mycket annat så kan jag väl testa en till!
Redan efter första smörjningen så såg jag att de röda eksemen blev mindre röda och de flagnade inte heller. Jag fortsatte att använda krämen och det torra försvann! Jag har fortfarande eksemen kvar, men de kommer att försvinna av sig självt sa doktorn eftersom de beror på ett virus som man kan få i samband med halsont.

Jag smörjer mig varje dag med krämen och eksemen är mycket finare och syns inte lika tydligt!

Eftersom krämen var så bra så läste jag på lite om den och den går att användas till nästan allt :D
Bra att använda mot: blöjeksem, hudutslag, fotkräm, handkräm, natt/dagkräm, anti-rynkkräm, torr hud.

Krämen går att köpa i hälsokostbutiker. Klicka på bilden ovan för att komma till hemsidan för krämen!

Kommentarer
Postat av: Two olsson sisters

Hmm.. den där har inte du sagt något till mig om!:P Fick du bara hem den hux flux? Kan användas som natt/dag kräm säger du... intressant, intressant...Hur mycket kostar en sån liten burk då?^^//Emma.

2010-06-14 @ 07:41:37
URL: http://www.twoolssonsisters.com

Kommentera inlägget här:

Namn:
Kom ihåg mig?

E-postadress: (publiceras ej)

URL/Bloggadress:

Kommentar:

Trackback
RSS 2.0