Svinöloppet 2011

Det har verkligen varit ett bra sportlov hittills, vi har hunnit med att åka både skridskor och idag provade vi på skidor.
Barnen hade inga skidor med sig till mormor och morfar, faktiskt så äger de inte ens ett par skidor. Men en väninna till barnens mormor hade skidor som hon lånade ut så att barnen fick prova.

De gillade verkligen att åka skidor, i början ramlade de många gånger men när de fått in känslan och farten så gick det riktigt bra! Martin åkte 3 rundor och Noel 2 rundor. Efteråt undrade Martin om det fanns någon sport där man kunde åka skidor och det sa jag att det fanns :D så vi får se om han börjar på det snart.

 Att åka skidor kan man göra vart som helst nästan, hemma på gården, ute på en åker, i elljusspåret eller någon annanstans där man kan göra upp ett skidspår.

Efter att de åkt färdigt sina rundor så fick de medalj, varm saft och bulle!


Kommentarer

Kommentera inlägget här:

Namn:
Kom ihåg mig?

E-postadress: (publiceras ej)

URL/Bloggadress:

Kommentar:

Trackback

Sofia Effie Olsson
Klicka här för att lyssna på hennes nya singel! (öppnas i spotify)


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...